Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech

Bildungszentrum zur Förderung der polnischen Sprache, Kultur und Tradition bei der Polnischen Katholischen Gemeinde in Schwäbisch-Gmünd e.V.

Nasza Szkółka w Schwäbisch Gmünd rozpoczęła działalność w 1991 roku od nauki języka polskiego, religii i historii Polski. Działała przy PMK w soboty, dwa razy w miesiącu. Początkowo liczyła 36 uczniów i uczennic. Nauczycielkami w tym okresie były: Halina Greczuk, Teresa Kula, Brygida Stonawski, Barbara Nowak, Małgorzata Żarecka, Katarzyna Suchoń, Małgorzata Susz i Katarzyna Röske.

Nie wszyscy rodzice chcieli posyłać swoje dzieci do polskiej szkółki, obawiając się, że mogłoby to zakłócić lub wydłużyć proces nauki języka niemieckiego. Stało się jednak zupełnie odwrotnie. Dzieci uczęszczające do „Naszej Szkółki” nie tylko szybciej się uczyły, ale większość z nich ukończyła studia i do dziś posługuje się językiem polskim w mowie i piśmie. Przyczyniły się do tego również liczne występy przed naszą wspólnotą oraz podczas międzynarodowych uroczystości, które wzmacniały odwagę w posługiwaniu się mikrofonem i występowaniu publicznym, co z kolei przekładało się na większą pewność siebie w codziennym życiu.

Dzięki zaangażowaniu naszych nauczycielek oraz ks. Franciszka Boguckiego i ks. Stanisława Bielawskiego szkółka funkcjonuje do dziś, przy istotnym wsparciu ze strony Stowarzyszenia Krzewienia Języka, Kultury i Tradycji Polskiej T.z.

Do największych osiągnięć należy zaliczyć występy podczas uroczystych otwarć Szopek Dworcowych, w trakcie Internationaler Dekanatstag w Aalen w lipcu 1999 roku, a także na otwarciu wystawy o życiu Edyty Stein, wystawy obrazów Ireneusza Września oraz rzeźb Janusza Jędrzejowskiego i Stanisława Cukra.

Od 1996 roku uczestniczymy w corocznych występach podczas spotkań pielgrzymkowych w Ellwangen-Schönenberg z udziałem polskojęzycznych wiernych z całej Badenii-Wirtembergii, których liczba waha się od około 1100 do 1800 osób. Braliśmy również udział w Katholikentag w Ulm w 2004 roku, w plenerze rzeźbiarskim z uczniami Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara z Zakopanego, który odbył się zarówno w Schwäbisch Gmünd (2012), jak i w Piekarach koło Krakowa.

Uczestniczyliśmy także w miejskich uroczystościach w Schwäbisch Gmünd, m.in. Markt der Möglichkeiten (2012), Tag der Nationen (2017), a także w akademii z okazji 11 Listopada 2016 roku, 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz odzyskania niepodległości.

Nieprzerwanie przygotowujemy cykliczne występy z okazji Dnia Matki, Uroczystości Trzech Króli, mikołajek i wielu innych uroczystości okolicznościowych. W bieżącym roku zorganizujemy akademię z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego oraz 500. rocznicy Hołdu Pruskiego.

— Richard Kania

***

Adres do korespondencji:

Franziskanergasse 3, 73525 Schwäbisch Gmünd

***

Strona internetowa:

https://www.polska-parafia-schwaebischgmuend.de/o-nas/stowarzyszenie