Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech
"Uczmy dzieci języka polskiego. Po buntach i odrzuceniu nastąpi dzień, w którym okażą nam zdumioną wdzięczność albo zapytają z żalem: „dlaczego nie nauczyłaś mnie mówić po polsku?”
(D. Mostwin, Trzecia wartość)
***
Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej przy PMK w Offenbachu rozpoczęła działalność we wrześniu 1992 roku, dzięki uprzejmości ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Ludwiczaka, zaledwie cztery lata po utworzeniu tego ośrodka duszpasterskiego w diecezji mogunckiej. Organizatorką zajęć i pierwszą nauczycielką języka ojczystego była przez pierwsze dwa lata Wincentyna Sokołowska.
Od 1995 roku nauczanie języka polskiego wraz z elementami historii i geografii Polski przejęła dr Grażyna Delfin-Tomczyk i prowadziła je przez 18 lat, aż do powrotu do Polski w czerwcu 2012 roku. W ramach działalności szkoły organizowała jasełka, zabawy karnawałowe, mikołajki, obchody Dnia Matki oraz występy uczniów z okazji polskich świąt narodowych, takich jak Narodowe Święto Niepodległości oraz Święto Konstytucji 3 Maja.
Według scenariusza i w reżyserii dr Delfin-Tomczyk zrealizowano osiem widowisk poetycko-muzycznych w cyklu „Wieczory Poezji i Piosenki Polskiej” z udziałem dzieci i dorosłych parafian. W ramach tego cyklu odbyły się także dwa przedstawienia dwujęzyczne (polsko-niemieckie) z udziałem niemieckiej wspólnoty. Za działalność na rzecz krzewienia kultury i języka polskiego na terenie Niemiec dr Grażyna Delfin-Tomczyk otrzymała Nagrodę Konsula RP w Kolonii w 2007 roku.
W 2012 roku nauczycielką języka polskiego przy naszej misji została Elżbieta Reszka-Rybicka – polonistka, logopeda, egzaminator, miłośniczka kina, teatru, poezji i muzyki. Wraz z innymi propagatorami języka polskiego w 2016 roku wzięła udział w akcji „Polski w Hesji”, zorganizowanej we współpracy z Konsulatem RP w Kolonii. Celem inicjatywy było zwiększenie dostępu do nauki języka polskiego w szkołach niemieckich poprzez aktywizowanie rodziców do podpisywania petycji. Po niespełna roku negocjacji z władzami landowymi udało się wypracować porozumienie, na mocy którego język polski został wprowadzony do szkół niemieckich jako język kraju pochodzenia w ramach HSU (Herkunftssprachlicher Unterricht).
Promowała wychowanie dwujęzyczne i naukę języka ojczystego w każdej formie – zarówno w szkole przykonsularnej, w niemieckim systemie szkolnictwa, jak i w społecznych szkołach parafialnych – podkreślając specyfikę każdego z tych modeli edukacji. Otrzymała Nagrodę Konsula za działalność na rzecz krzewienia kultury i języka polskiego na terenie Niemiec.
Od 2016 roku prowadzenie edukacji polonijnej przy naszej misji przejęło założone w 2000 roku Stowarzyszenie Kulturalne Misericordia e.V. Kilkuletnia przerwa w działalności organizacji została zakończona z inicjatywy ks. proboszcza Tadeusza Michalika oraz współzałożyciela i przewodniczącego Joachima Kiela, a także dzięki nowym wolontariuszom. Stowarzyszenie zostało reaktywowane i stopniowo rozszerzało zakres swojej działalności.
Do grona pedagogicznego dołączyły: Marta Tomkowiak, Agata Wojciechowska, dr Jolanta Kmieć oraz Małgorzata Szynkiewicz-Burziński. Kierownikiem Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej przy PMK w Offenbachu została Ewa Zielińska – sekretarz stowarzyszenia, filolog i pedagog.
Szkoła, posiadająca od tego momentu osobowość prawną, mogła ubiegać się o dofinansowanie ze środków polskich instytucji państwowych w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Do dziś otrzymuje wsparcie finansowe na działalność placówki w zakresie pomocy dydaktycznych, wynagrodzeń dla nauczycieli, realizacji projektów szkolnych oraz modernizacji sal lekcyjnych.
Przy naszej misji prowadzone są lekcje języka polskiego dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat. Treści zajęć obejmują naukę czytania, pisania, elementy historii, kultury, geografii i wiedzy o współczesnej Polsce. Szczególny nacisk kładzie się również na prawidłową wymowę oraz sygnalizowanie rodzicom ewentualnych problemów artykulacyjnych dzieci. Od 2018 roku starsi uczniowie (14–18 lat) mają możliwość przygotowania się do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego na poziomie B1/B2. Początkowo był to międzynarodowy certyfikat językowy TELC, obecnie certyfikat Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.
Oprócz zajęć lekcyjnych w szkole działają grupa teatralna oraz scholka dziecięca, które współpracują przy realizacji przedstawień i akademii okolicznościowych z okazji świąt narodowych, religijnych i międzynarodowych, a także koncertów i festynów parafialnych. Celem szkoły jest nie tylko rozwijanie kompetencji językowych uczniów, ale również kształtowanie i pielęgnowanie tożsamości osobowej, społecznej i zbiorowej, co sprzyja świadomej integracji w nowym kraju i rozwojowi osobowości.
Wszystkie spektakle prezentowane po Mszy św. są autorskimi projektami nauczycielki Małgorzaty Szynkiewicz-Burziński. Ponadto dwa razy w roku organizowane są warsztaty muzyczno-teatralne dla dzieci, których pomysłodawczynią jest kierowniczka scholi Magdalena Kowalczuk. Obejmują one nie tylko naukę piosenek i tekstów, ale także profesjonalne ćwiczenia oddechowe i emisji głosu, zabawy ruchowe oraz ćwiczenia rytmiczne z bębnami. W ramach zajęć rozwijane są również umiejętności kulinarne.
Specyfiką nauczania języka polskiego przy PMK jest aktywny udział szkoły w życiu parafii, który nie ogranicza się do korzystania z udostępnionych salek. Stowarzyszenie Kulturalne Misericordia należy do organizacji zrzeszonych w ramach Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, dlatego zgodnie z jego celami statutowymi promuje wychowanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskim i zgodnie z nauczaniem Kościoła rzymskokatolickiego. Lekcje języka polskiego i katechezy są zblokowane, co ułatwia dzieciom dojeżdżającym z odległych miejscowości udział w obu zajęciach. Nauczyciele i księża współpracują przy organizacji wspólnych inicjatyw i wyjazdów (np. „zielone szkoły”). Uczniowie posługują podczas nabożeństw jako ministranci, lektorzy oraz w ramach diakonii muzycznej, będąc świadkami wiary w swoich rodzinach, szkołach i środowisku.
— Ewa Zielińska
***
Adres do korespondencji:
Berliner Str. 274, 63067 Offenbach
***
Strona internetowa: