Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech

Christliches Bildungszentrum zur Förderung der polnischen Sprache, Kultur und Tradition in München e.V.

Początki szkoły sięgają wczesnych lat 80. XX wieku. W tym czasie w Polsce zaczęły się protesty robotnicze, powstał Związek Zawodowy „Solidarność”, a w grudniu 1981 roku wprowadzono na ponad rok stan wojenny. Internowania, prześladowania i represje dotknęły tysiące ludzi, którzy nie godzili się z narzucanym od lat systemem komunistycznym.

Rozpoczęła się kolejna fala emigracji. Wyjazdy na Zachód miały nie tylko podłoże polityczne, ale również wynikały z pogłębiającego się poczucia ekonomicznej beznadziei. Najbliższym państwem zachodnim była Republika Federalna Niemiec. To właśnie tutaj kierowała się większość emigrantów. Z każdym tygodniem do Monachium przybywało ich coraz więcej – kilka tysięcy osób zdecydowało się tam pozostać. Część z nich szukała oparcia w Polskiej Misji Katolickiej, gdzie wielu znalazło tymczasowe schronienie na obczyźnie.

Było to możliwe dzięki temu, że jesienią 1982 roku Kuria Arcybiskupia przyznała PMK w Monachium pomieszczenia znajdujące się na pierwszym piętrze i w podpiwniczeniu budynku po byłym domu starców „Caritas” przy Heßstraße 26. Na parterze urządzono kaplicę. Grupa osób przybyłych z dziećmi regularnie uczestniczyła w niedzielnych Mszach św.

W grudniu 1982 roku s. Rafaela Piróg ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Opolu zorganizowała pierwsze ogólnoparafialne spotkanie ze św. Mikołajem dla dzieci. Rodzice coraz częściej rozmawiali o potrzebie nauczania języka polskiego oraz pielęgnowania wiary wśród najmłodszych. Rok później, z inicjatywy Grażyny Kozłowskiej, powstała świetlica, do której początkowo uczęszczało 14 dzieci. Ich liczba stale rosła, co doprowadziło do potrzeby założenia szkoły.

We wrześniu 1984 roku rozpoczęły się regularne sobotnie lekcje, a w niedziele po Mszy św. – zajęcia dla przedszkolaków. Powstał Komitet Rodzicielski, którego pierwszym sekretarzem był dr Mirosław Sztajno, a następnie funkcję tę pełniła mgr Grażyna Michalak. W 1991 roku powołano kilkunastoosobową Radę Szkoły pod przewodnictwem o. prob. dr. Stanisława Pławeckiego CSsR. Dwa lata później Rada przekształciła się w Zarząd Szkoły, do którego – obok proboszcza i wikariusza – weszli także dyrektor szkoły i jego zastępca.

Pierwszym dyrektorem szkoły był prof. dr hab. Piotr Małoszewski. Funkcję tę pełnili kolejno: dr Dorota Wieluńska, Ewa Wczasek, a od 2010 roku – mgr Maryla Majchrzak. Placówka otrzymała nazwę: „Szkoła Przedmiotów Ojczystych przy Polskiej Misji Katolickiej Monachium I”.

Z inicjatywy Zofii i Alfreda Cierniów w 1994 roku ukazał się pierwszy biuletyn dokumentujący całoroczną pracę szkoły – wydawany do dziś. W tym samym roku nauczycielka mgr Lidia Karpińska wraz z o. Krzysztofem Bielińskim CSsR zorganizowali pierwszy Festiwal Piosenki Dziecięcej. Szkoła dynamicznie się rozwijała. Pod koniec lat 90. uczęszczało do niej ponad 130 uczniów, a grono pedagogiczne liczyło 11 osób. W kolejnych latach szkoła weszła w skład Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego.

Równolegle w sądzie w Monachium zarejestrowano stowarzyszenie „Katolickie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego” pod przewodnictwem prof. Piotra Małoszewskiego, a obecnie Andrzeja Halemby.

W 2005 roku szkole nadano imię Jana Pawła II. Od tego czasu – obok tradycyjnych wydarzeń takich jak jasełka, wigilie klasowe (inicjowane w 1992 roku przez Brygidę Jakubowską), Dzień Nauczyciela, wizyta św. Mikołaja czy Dzień Matki – w kalendarium na stałe zagościł Dzień Patrona Szkoły. Kontynuowane są także uroczystości religijno-patriotyczne oraz organizowane wydarzenia pozaszkolne: pikniki, zimowiska, a także wycieczki w Niemczech i w Polsce.

Uczniowie biorą udział w licznych konkursach szkolnych i międzyszkolnych oraz w Olimpiadzie Języka Polskiego w Niemczech, gdzie zdobywają wysokie miejsca w finale. Delegacje szkolne uczestniczyły w Spotkaniach Szkół Polskich i Polonijnych noszących imię Jana Pawła II – najpierw pod opieką dyrektor Ewy Wczasek, a następnie nauczycielki Katarzyny Sobolewskiej.

W 2007 roku rozpoczęto tworzenie symboliki szkolnej. Rok później szkoła otrzymała sztandar. Wprowadzono motto: „Wierni Bogu i ojczystym korzeniom”, a w 2012 roku powstał hymn szkoły, którego autorem słów i muzyki był nauczyciel Karol Janiszek.

W 2009 roku szkoła obchodziła jubileusz 25-lecia działalności. Z tej okazji społeczność szkolna udała się do Rzymu, by złożyć hołd Patronowi – Janowi Pawłowi II – i modlić się przy jego grobie.

W 2020 roku działalność szkoły została czasowo zawieszona z powodu ograniczeń pandemicznych.

Dzięki staraniom o. Stanisława Pławeckiego szkoła otrzymała nową siedzibę w budynku Maria-Ward-Gymnasium na Nymphenburgu. Od września 2021 roku odbywają się tam zajęcia wspólnie z uczniami Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. bł. bp. Michała Kozala, wcześniej funkcjonującej w dzielnicy Neuperlach.

Rodzice przez lata aktywnie wspierają szkołę, działając w strukturach Rady Rodziców. Od 2017 roku jej przewodniczącą jest Urszula Pliszka.

W roku szkolnym 2023/2024 szkoła świętowała jubileusz 40-lecia działalności. Zorganizowano m.in. spotkanie absolwentów, które zgromadziło ponad 60 osób – z różnych stron Niemiec i z Polski. Wśród nich znaleźli się lekarze, prawnicy, inżynierowie, aktorzy, przedsiębiorcy i pracownicy wielu firm. Ich obecność i chęć utrzymywania kontaktu ze szkołą świadczyły o trwałości wartości, jakie wynieśli z tej parafialnej placówki.

W roku szkolnym 2024/2025 do 15 oddziałów – od przedszkola po klasę ósmą – uczęszcza ponad 240 uczniów. Zajęcia z katechezy, języka polskiego, historii i geografii Polski oraz muzyki prowadzi 19 nauczycieli, w tym 4 katechetów.

W historii obu monachijskich Szkół Przedmiotów Ojczystych zapisało się ponad 140 nauczycieli i katechetów, a w dziennikach figurowało ponad 3400 uczniów. Wielu z nich ukończyło ostatnią klasę i otrzymało tytuł absolwenta.

Szkoła wychowała kilka pokoleń Polaków, ucząc ich patriotyzmu i pogłębiając wiarę katolicką, przekazaną przez rodziców. Wszystko to było możliwe dzięki osobom, które nie szczędziły czasu, wysiłku i serca. Każdy – uczniowie, rodzice, księża, katecheci, nauczyciele i sympatycy szkoły – zostawiali tu cząstkę swego życia.

Opoką szkoły od 1993 roku jest o. proboszcz dr Stanisław Pławecki, który nie tylko otacza placówkę opieką duszpasterską, lecz także z wielkim zaangażowaniem zabiega o jej rozwój – wspierany przez wikariuszy.

Historię szkoły tworzą ludzie, których nazwiska znajdują się w gazetkach szkolnych, dokumentach i – co najważniejsze – w pamięci wspólnoty. Do zasłużonych nauczycieli, którzy przepracowali w szkole ponad 15 lat, należą: Ewa Bednorz, Renata Brunn, Karol Janiszek, Maryla Majchrzak, Marek Nawrocki, Agnieszka Papierowska, Maria Sobolewska, Beata Szatkowska i Beata Tomczyk-Paniak.

Nie sposób wymienić wszystkich, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju szkoły oraz umacniania więzi między Polakami żyjącymi na emigracji. Składam im wszystkim wyrazy głębokiej wdzięczności i serdeczne „Bóg zapłać”.

— Maryla Majchrzak

***

Adres do korespondencji:

Heßstr. 24, 80799 München

***

Strona internetowa:

https://www.pmk-muenchen.de/szkoly-przedmiotow-ojczystych.html